איטום מרתפים מידע כללי

קבלן איטום מורשה 36407

רטיבות במרתפים מהווה אתגר מיוחד. מדובר בסוג חדר שנמצא לרוב במקום הנמוך ביותר במבנה ולכן מים ממקורות שונים, עלולים לנוע לכיוון זה ולהצטבר בצידו החיצוני של קיר המרתף. באופן רגיל, אין גישה חיצונית לקירות המרתף ולכן יש לפתור את נושא הרטיבות באמצעות הגישה שמכונה "איטום שלילי". בגישה זו, אוטמים את המבנה מצידו הפנימי, בניגוד לגישת האיטום הרגילה שמכונה "איטום חיובי", בה אוטמים מבנה מצידו החיצוני. ישנן כמה שיטות נפוצות לביצוע איטום שלילי כאשר אחת הידועות שבהן היא איטום שלילי בהזרקה. אלה כמה נקודות שחשוב לדעת על כך:

ראשית, עוד לפני ביצוע פתרון איטום מכל סוג שהוא, יש לאתר את מקור הנזילה. מדובר בשלב קריטי, מאחר שאיטום לפני איתור מדויק של מקור הנזילה ותיקונה, עלול להחמיר את המצב. חשוב לציין, שמים המגיעים מנזילה, נעים דרך קירות ותשתיות המבנה באופן שלא קל להעריך.
לדוגמא: אם מניחים בטעות שהבנו מה מקור הנזילה, מטפלים באותו מקור שגוי ולאחר מכן מבצעים מיד איטום מבלי לוודא לפני כן שהרטיבות לא חוזרת. במצב כזה, הרטיבות עשויה לחזור, אבל כעת היא תהיה מוסתרת מאחורי שכבת האיטום והדבר יטעה, שכביכול הנזילה נפתרה. במקביל, הנזילה תתפשט בהדרגה לכיוונים אחרים ומקור הרטיבות האמיתי עשוי להיות במצב של תקלה, אשר תחמיר בגלל חוסר הטיפול בה לדוגמא למשל נזילה מצינור תת קרקעי, שעובר מחוץ למרתף ובקרבתו. מובן שגם תהליך התיקון עצמו, יהפוך בצורה כזו למסורבל במיוחד ובעלי המרתף יחשבו שהעניין נפתר כאשר בפועל בעל המקצוע, שעשה חצי עבודה (או הוטעה לחשוב שמקור הנזילה טופל), ימשיך בענייניו וישכח את פרטי המקרה. בינתיים, הרטיבות מתפשטת לאיזורים אחרים בבית ועלולים לזהות אותה רק לאחר פרק זמן ארוך ובינתיים עלולים להיווצר נזקים נוספים, נזכיר, כי מרתף איננו בין החדרים בבית, שבהם מבקרים לעתים קרובות. כמו כן, מרתף הוא מעצם טבעו מקום לא מאוורר ולכן, רטיבות עלולה להצטבר על הקירות הפנימיים שלו די במהירות ולגרום לנזק רב (החל מקילופי צבע ועובש ועד פגיעה בחפצים שמאוחסנים במרתף). לבסוף, יידרש מהלך מורכב נוסף של איתור מקור הנזילה, תיקונה ואיטום חוזר כך שסוף מעשה במחשבה תחילה – קודם מאתרים במדויק ומתקנים היטב את מקור הנזילה ורק לאחר מכן מבצעים איטום של המקום ממנו חדרו המים למרתף.

איטום שלילי בהזרקה צריך להתבצע בסיוע מכשור ועזרים מיוחדים מכיוון שההזרקה נועדה לטפל בנזילה שקשורה למצבים מיוחדים, דוגמת סדקים בקירות המרתף.
ללא מכשור מיוחד, לא תהיה במקרים כאלה גישה נוחה, לשם ביצוע איטום עמוק ויסודי. איטום נכון של המרתף במקרה כזה, יתבצע לרוב (בהתאם לחומר בו מדובר) באמצעות הזרקה לעומק החללים האלה. ההזרקה מתבצעת באמצעות "אקדח", אשר דוחס את החומר לאורכו, דרך פיית הזרקה, לתוך "דיבל" מיוחד שמוחדר לחריצים. באופן כזה, החומר מוחדר לעומק המקום שיש לאטום. במקרים מיוחדים, כאשר מדובר בעבודה בהיקף גדול, ניתן להיעזר גם במכשיר הזרקה חשמלי עם מדחס.
מכשיר כזה מסוגל ליצור לחץ הזרקה גדול יותר מאשר יכול ליצור עובד אנושי, אשר משתמש ב"אקדח" הזרקה מכאני. כתוצאה מכך, החומר מוחדר מהר יותר ויותר לעומק וזמן העבודה מתקצר.

החומרים שמוזרקים במסגרת איטום בהזרקה צריכים להיבחר בהתאם לנסיבות וגם להיות מוחדרים לקיר באופן מיומן. זו היא עבודה למקצוענים ובכדי שהיא תצליח, דרושים ידע מקצועי וניסיון.

איטום מרתפים

חשוב לציין, כי אין די באיטום שטחי של קיר המרתף בנקודת הנזילה. אחת הסיבות לכך, היא שלחץ מים חיצוני על קיר מרתף, ידחוף את האיטום במקרה כזה פנימה למרתף – משמע , ינתק אותו מהקיר, אם הלחץ יהיה חזק מספיק, זאת, בשונה מלחץ מים חיצוני על איטום מצידו החיצוני של קיר מרתף, שאז הלחץ רק ידחוף את שכבת האיטום כלפי הקיר. חומרים נפוצים עבור עבודות איטום בהזרקה, כוללים חומרים אפוקסיים, שרפים פוליאוריטניים וצמנטים הידראוליים.

מאחר שמדובר בטכניקת הזרקה, החומרים שבהם משתמשים מגיעים במצב נוזלי או משחתי. כולם עמידים למים כמובן, אך בעת השימוש בהם ועד התקשותם, הם לא בהכרח מגיבים טוב לנוכחות מים. אפוקסי הוא חומר חזק ולכן משמעותי לסתימת החורים או הסדקים. מצד שני, חסרון משמעותי הוא בכך שחומר זה מחייב משטחים יבשים בכדי לעבוד איתו. צמנטים הידראוליים הם חומר איטום נוסף שנחשב לחזק במיוחד.

לכן, הוא מתאים מאוד גם מהיבט האיטום וגם מההיבט המבני (של מילוי החורים והסדקים). המונח "הידראולי", פירושו שחומר זה ניתן ליישום בסביבה רטובה. למעשה, מערבבים אותו עם מים (או נוזל מיוחד אחר) בכדי שיתקשח. שרפים פוליאוריטניים הם חומר נפוץ נוסף, שבולט בתחום האיטום בהזרקה. חומרים אלה, מיוחדים בכך שהם מתנפחים לאחר הזרקתם ובכך ממלאים באופן מיטבי את כל החלל שיש לאטום. מעבר להיבט השימוש הנכון בחומר לשם האיטום עצמו, ישנו גם היבט משלים של עזרים לעבודה בטוחה, מהירה ונקייה. לשם כך, אנשי מקצוע משתמשים במגוון אמצעים, בהתאם לנסיבות ולחומרים. זה יכול להיות למשל כפפות שמגנות על העור מפני החומר או הגנות כנגד שאיפת אדים מזיקים מהחומרים בהם משתמשים.

מאמרים נוספים

איטום גגות ארגמן לוגו
איטום גגות

קבלן איטום

כל מה שרציתם לדעת על קבלן איטום איטום גגות איך לבחור קבלן לביצוע עבודות איטום? למה לא לאטום את הגג באופן עצמאי? האם יש חסרונות בהזמנת קבלן איטום? מתי כדאי

קרא עוד »
איטום ביריעות ביטומניות
איטום גגות

איטום ביריעות ביטומניות

דברים שחשובים לדעת על איטום ביריעות ביטומניות איך מיישמים איטום גגות ביריעות ביטומניות? יריעות ביטומניות לאיטום גגות איטום יעיל בעזרת יריעות ביטומניות על הגג הכנה לקראת יישום איטום ביריעות ביטומניות

קרא עוד »
מחיר איטום גגות
איטום גגות

מחיר איטום גגות

דברים שחשובים לדעת על מחיר איטום גגות עלויות איטום גגות איטום גגות מחיר למ"ר – לפי חומרי איטום מחיר איטום גגות בהתאם להכנה הדרושה על הגג מה כוללת הכנה בסיסית?

קרא עוד »
איטום גגות
איטום גגות

איטום גגות

כל מה שחשוב לדעת על איטום גגות איטום גגות המלצות מה הזמן הכי מתאים לאיטום גגות? איך בוחרים חומר איטום מתאים לגג? האם לוותר על הכנה יסודית של הגג? איטום

קרא עוד »
איטום באמצעות בטקל
בטקל

בטקל

כל מה שחשוב לדעת על בטקל מה זה בטקל? איך מייצרים אותו? יתרונות מיוחדים דגשים לעבודת יציקות בטקל מתי כדאי ליישם יציקת בטקל על הגג? למה חשוב להשתמש ביציקת בטקל

קרא עוד »
קבלן איטום ארגמן איטום גגות
קבלן איטום

קבלן איטום ברחובות

קבלן איטום גגות מקצועי ברחובות עבודת האיטום המוכרת והנפוצה ביותר היא איטום גגות אבל למעשה, קבלן איטום מקצועי מספק שירותי איטום מקצועיים מגוונים הכוללים איטום קירות חיצוניים, איטום מרתפים, איטום

קרא עוד »
גלילה למעלה